top of page
320.jpg

ІМУНІЗАЦІЯ.

З цього приводу хочемо нагадати вам про календар щеплень — графік, згідно з яким дітей та дорослих вакцинують від небезпечних інфекцій. Він є у кожної країни.

За всю історію вакцинації календарі щеплень багато разів змінювалися: до них додавалися нові вакцини й зникали ті, що з тих чи інших причин вже не були потрібні. Усі календарі починалися з одного щеплення — від натуральної віспи, яка забирала мільйони життів. У 1950-х роках винайшли вакцину від поліомієліту та додали її до календаря. У 1980-х роках з усіх календарів зникли щеплення проти віспи, після викорінення цієї смертельної хвороби завдяки вакцинації.

Українській календар профілактичних щеплень наразі передбачає вакцинацію проти 10 хвороб. Це вакцинація проти туберкульозу, гепатиту В, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту (“свинка”), краснухи (рубелли), кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції (Hib-інфекція). Вакцинація дітей старших п’яти років і дорослих від COVID-19 наразі не входить до Національного календаря, проте вона доступна та також безоплатна.

Усі вакцини, які використовуються згідно з календарем щеплень, куплені коштом платників податків чи надані міжнародними партнерами. Тому їх можна зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря.

Графік щеплень побудований таким чином, щоб із самого народження людина була максимально захищена та сформувала належну імунну відповідь. Перші щеплення роблять ще у пологовому будинку, і продовжуються все життя, адже вікових обмежень, приміром, для ревакцинації від дифтерії та правця або щеплень від COVID-19 не існує.

Саме тому дуже важливо суворо дотримуватися графіку вакцинації та робити дитині усі щеплення в зазначений час. Якщо ваша дитина чи ви з якихось причин пропустили планове щеплення — наздоженіть його якнайшвидше!

Важливо!

Не бійтеся робити кілька щеплень одночасно — це світова практика, що дозволяє отримати захист від кількох інфекцій. Які щеплення можна суміщати в часі — скаже лікар.

Щеплення можна робити навіть при нежиті та застуді, температурі до 38,0 °C, при прорізуванні зубів, і сезонній алергії.

Хронічні та супутні захворювання, наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія, — це може бути пряме показання до додаткової вакцинації, негайного щеплення! Людина із такими хворобами має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна було б захиститись вакцинацією.

Крім щеплень за Національним календарем, існують ще рекомендовані вакцинації, які є не менш важливими. Деякі з них можна зробити безоплатно, як-от щеплення від грипу для груп ризику, від вірусу папіломи людини для підліток у певних громадах, які закуповують їх коштом місцевого бюджету, інші — тільки власним коштом. За можливості, робіть і рекомендовані щеплення дітям та собі.

768.jpg

Джерела інформації про вакцінацію: https://vaccine.org.ua/pro-vakczynacziyu/about-vaccination/
Групи медичного ризику: https://vaccine.org.ua/pro-vakczynacziyu/risk-group/
Вакцінація дітей: https://vaccine.org.ua/pro-vakczynacziyu/pro-vakczynacziyu-dity/

ВПО та мігранти: https://vaccine.org.ua/pro-vakczynacziyu/pro-vakczynacziyu-mandrivnyky/

Знімок екрана 2024-04-23 104901.png
Знімок екрана 2024-04-23 105214.png
Знімок екрана 2024-04-23 105223.png
Знімок екрана 2024-04-23 105040.png

Національний календар щеплень

Регуляторні нормативні документи: https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/imunizaciya/normativni-dokumenti
Знайти найближчий пункт щеплення: https://vaccine.org.ua/punkty-vakczynacziyi/punkty-vakczynacziyi-poshuk/

438696344_869787508508800_3022410658977526501_n.jpg
Знімок екрана 2024-04-23 103805.png
Знімок екрана 2024-04-23 103816.png
Обов’язки батьків і дітей щодо здобуття шкільної освіти в Україні – Служба освітнього омбудсмена

Служба освітнього омбудсмена підготувала огляд законодавчо закріплених обов’язків українських батьків щодо здобуття дитиною освіти. Якими є санкції за невиконання цих обов’язків і як діяти українським закладам освіти в разі, якщо учні не відвідують школи, – читайте в матеріалі.

Із повним матеріалом можна ознайомитися за посиланням. https://eo.gov.ua/vidpovidalnist-batkiv-ta-uchniv-za-zdobuttia-shkilnoi-osvity-v-ukraini/2023/04/10/

Основними документами, які регулюють права та обов’язки батьків, є Сімейний кодекс України, Закон України “Про освіту”, Закон України “Про охорону дитинства”, Закон України “Про повну загальну середню освіту”.

Основні обов’язки батьків щодо здобуття дітьми освіти:

  • забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (стаття 150 Сімейного кодексу України);

  • сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання (стаття 55 Закону України “Про освіту”);

  • дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за наявності) (стаття 55 Закону України “Про освіту”);

  • виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей (стаття 12 Закону України “Про охорону дитинства”).

  • відповідати за здобуття дітьми повної загальної середньої освіти (Стаття 25 Закону України “Про повну загальну середню освіту”).

Усі обов’язки батьків щодо виховання та навчання викладено у таких нормативних документах:

Стаття 150 Сімейного кодексу України

  • Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

  • Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

  • Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Стаття 155 Сімейного кодексу України

  • Здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

  • Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

  • Ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Стаття 55 Закону України “Про освіту”

У статті “Права та обов’язки батьків здобувачів освіти” зазначено, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості. Батьки мають рівні права та обов’язки щодо освіти та розвитку дитини.

Батьки здобувачів освіти зобов’язані:

    • виховувати у дітей повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля;

  • сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання;

    • поважати гідність, права, свободи і законні інтереси дитини та інших учасників освітнього процесу;

    • дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя;

    • формувати у дитини культуру діалогу, культуру життя у взаєморозумінні, мирі та злагоді між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами, представниками різних політичних і релігійних поглядів та культурних традицій, різного соціального походження, сімейного та майнового стану;

    • настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;

    • формувати у дітей усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;

    • виховувати у дитини повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України;

  • дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за наявності);

  • сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування).

Стаття 12 Закону України “Про охорону дитинства”

Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Стаття 25 Закон України “Про повну загальну середню освіту”. Права, обов’язки та відповідальність батьків учнів:

  • Батьки учнів мають права та обов’язки у сфері загальної середньої освіти, передбачені цим Законом, Законом України “Про освіту” та іншими законами України.

  • Батьки учнів мають право бути присутніми на навчальних заняттях своїх дітей за попереднім погодженням з керівником закладу освіти.

  • На батьків учнів, а також керівників закладів освіти, які виконують обов’язки опікунів дитини у випадках, визначених законом, покладається відповідальність за здобуття ними повної загальної середньої освіти.

Обов’язки дітей щодо здобуття освіти

Стаття 53 Закону України “Про освіту”

Здобувачі освіти зобов’язані:

  • виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;

  • поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;

  • відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;

  • дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності);

  • повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) щодо здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

Українським законодавством не визначена відповідальність дитини за невиконання обов’язків щодо здобуття освіти, на відміну від досвіду країн ЄС та Великобританії. В Україні таку відповідальність несуть лише батьки. 

Відповідальність батьків за невиконання обов’язків щодо здобуття освіти їхніми дітьми в Україні

Штрафні санкції

Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Це від 850 грн до 1700 грн.

Якщо ті самі дії вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – накладають штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – це від 1700 грн до 5100 грн.

Позбавлення батьківських прав

Також батьків можуть позбавити батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти (стаття 164 Сімейного кодексу України).

Верховний Суд України видав постанову від 30.03.2007 № 3 “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав”, у якій надав іншим судам роз’яснення щодо ухилення батьків від виконання своїх обов’язків.

Позбавити прав можуть, коли батьки не піклуються про такі аспекти життя дитини:

  • фізичний і духовний розвиток дитини;

  • навчання;

  • підготовку до самостійного життя;

  • не забезпечують необхідного харчування;

  • не забезпечують медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;

  • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;

  • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;

  • не сприяють засвоєнню дитиною загальновизнаних норм моралі;

  • не виявляють інтересу до внутрішнього світу дитини;

  • не створюють умов для отримання дитиною освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.

Дії закладу освіти у разі, якщо учні не відвідують школу

Згідно зі статтею 53 Конституції України, повна загальна середня освіта є обов’язковою.

Відповідно до пункту 13 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684, якщо учень, який не досяг повноліття, відсутній на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів поспіль з невідомих або без поважних причин, заклад освіти невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та Службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їхніх прав на здобуття загальної середньої освіти.

За пропуск учнем заняття без поважної причини батьки можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності, що передбачає штраф (розміри штрафів зазначені вище).

Причини відсутності учня/учениці на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його/її особовій справі протягом поточного навчального року. Тобто якщо дитина хворіла і не відвідувала школу, до закладу освіти потрібно надати медичну довідку. Якщо учень/учениця перебували вдома під наглядом батьків, підтвердженням стане заява від батька або матері.

Проблемним є здобуття освіти дітьми, які перебувають за кордоном, оскільки у більшості країн обов’язкове навчання у школі країни перебування, тож учні й учениці не мають змоги приєднуватися до онлайн-уроків в українських школах. Тут траплялися різні ситуації: наприклад, про відсутність на уроках дітей, які навчаються за кордоном, школа повідомляла у відповідні органи та вимагала повернутися в Україну, або на постійну відсутність дітей та невиконання ними завдань школа та педагоги “закривали очі”. Частину дітей, щоб не мати проблем, їхні батьки перевели на сімейну форму здобуття освіти або екстернат.

На думку освітнього омбудсмена, потрібне певне рішення щодо доступу до української освіти дітей, які навчаються за кордоном, щоб учні зберігали зв’язок із Батьківщиною, навчання має відбуватися в асинхронному режимі. Водночас необхідний механізм для з’ясування того, чи здобуває дитина освіту – в українському закладі освіти чи закордонному.

Шановні батьки!

Під час дистанційного навчання заклад освіти працює на освітній платформі Нові знання (NZ.UA)/ Ви маєте доступ до електронного щоденника вашої дитини (логін та пароль). Слідкуйте за відвідуванням онлайн - уроків та успіхами у навчання вашої дитини!

ДО УВАГИ БАТЬКІВ!

Під час дистанційного навчання  уроки  проводяться онлайн. Обов'язок присутності дитини на уроках є обов’язково, контроль за цим покладається на батьків дитини. Відповідно до статті 55 Закону України «Про освіту», батьки зобов’язані сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання.

164923890_10160882406952166_6747212761896935037_n.jpg

До відома батьків!

Повна  загальна середня освіта є обов’язковою (Контитуція України, ст.53) .

Відповідальність за здобуття повної загальної середньої освіти  дітьми покладена на їхніх батьків, а дітьми, позбавленими батьківського піклування, – на осіб, які їх замінюють (Закон України про загальну середню освіту, ст.6, п.5).

Батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані:

  • забезпечити умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти з будь-якою формою навчання;

  • постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

  • поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім’ї, до старших за віком, до державної і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;

  • виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України (Закон про освіту, ст.59).


Відповідальність батьків за розвиток дитини у сім’ї стаття 59 Закону України «Про освіту», яка передбачає:
 

  • Рівну відповідальність кожного з батьків за виховання, навчання і розвиток дитини; – Постійну турботу батьків та осіб, що їх замінюють, про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створення належних умов для розвитку їх природних здібностей;

  • Повагу до гідності дитини, виховання працелюбності, почуття доброти, милосердя, шанобливому до держави до рідної мови, сім’ї, старших за віком, до народних традицій та звичаїв;

  • Сприяння здобуттю дітьми освіти у закладах освіти або забезпечення повноцінної домашньої освіти відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;

  • Виховання поваги до законів, прав, основних свобод людини.

ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ БАТЬКІВ

Адміністративна відповідальність батьків

Адміністративна відповідальність батьків установлюється, виходячи із вимог КпАП за ухилення від виконання покладених законом обов’язків.

Ст.184, частина 1

Систематичне ухилення від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (за наявністю підтверджуючих документів).

Ст.184, частина1

Передбачена відповідальність  за дії, вчинені повторно протягом року після накладання адміністративного стягнення до першої частини цієї статті (за наявністю підтверджуючих документів).

С.184, частина 3

За вчинення неповнолітнім у віці 14-16 років правопорушення, яке передбачає відповідальність згідно з Кодексом про Адміністративні правопорушення.

Ст.184,  частина 4

До неповнолітніх, які не досягли 14-16 років і відповідно до ст..10 Кримінального кодексу не є суб’єктами  злочину та не можуть нести кримінальної відповідальності, застосовуються примусові заходи виховного характеру, які передбачені ст.11 Кримінального кодексу, а батьки несуть адміністративну відповідальність.

Батьки можуть нести адміністративну відповідальність і за ст..180 Кодексу за доведення неповнолітнього до стану сп’яніння (шляхом особистого прикладу або психічного чи фізичного спонукання до вживання алкогольних напоїв).

Якщо неповнолітній систематично втягується в пияцтво дорослим, то останній підлягає кримінальній відповідальності за ст..108 Кримінального кодексу.

Рекомендації батькам першокласників

1. Вранці піднімайте дитину спокійно, з посмішкою та лагідним словом.

2. Не згадуйте вчорашні прорахунки, особливо мізерні, не вживайте образливих слів.

3. Не підганяйте її, розрахувати час – це ваш обов’язок, якщо ж ви цю проблему не вирішили, – провини дитини у цьому немає.

4. Не посилайте дитину в школу без сніданку: в школі вона багато працює, витрачає сили. Коли щось не виходить, порадьтеся з учителем, психологом.

Відправляючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів без подібних застережень: “Дивись, поводь себе гарно!”, “Щоб не було поганих оцінок!” тощо. У дитини попереду важка праця.

6. Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитись (згадайте, як вам тяжко після важкого робочого дня).

7. Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому, вислухайте, на це ви не витратите багато часу.

8. Якщо дитина замкнулась, щось її турбує, не наполягайте на поясненні її стану, хай заспокоїться, тоді вона все сама розкаже.

9. Зауваження вчителя вислуховуйте без присутності дитини.

10. Вислухавши, не поспішайте сваритися. Говоріть з дитиною спокійно.

11. При спілкуванні з дитиною не вживайте виразу: “Якщо ти будеш добре вчитись, то …” Часом умови ставляться важкі – й тоді ви опиняєтеся у незручному становищі.

Протягом дня знайдіть (намагайтесь знайти) півгодини для спілкування з дитиною. В цей час найважливішими повинні бути справи дитини, її біль, її радощі.

13. У сім’ї повинна бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною. Всі суперечки щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Не зайвим буде почитати літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

14. Завжди будьте уважними до стану здоров’я дитини, коли щось турбує її: головний біль, поганий стан. Найчастіше це об’єктивні показники стомлення, перевантаження.

15. Пам’ятайте, що діти люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтесь подарувати це для них. Це їх заспокоїть, зніме денне напруження, допоможе спокійно заснути і відпочити.

16. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі, про роботу. Завтра новий трудовий день – і дитина повинна бути готова до нього. А допомогти в цьому їй повинні батьки своїм доброзичливим ставленням. Чекати ж якогось дива від дитини, радісних поривів душі, доброти треба терпляче, відшукуючи ці риси в дитині, постійно заохочувати.

Пам’ятка для батьків п’ятикласників

  • Створіть умови для розвитку самостійності в поведінці дитини. У п’ятикласника обов’язково мають бути домашні обов’язки, за виконання яких він несе відповідальність;

  • Не дивлячись на очевидну дорослість, п’ятикласник потребує ненав’язливого контролю з боку батьків, оскільки не завжди може сам орієнтуватись в нових вимогах шкільного життя;

  • Для п’ятикласника вчитель – вже не такий авторитет, як раніше, на адресу вчителів можуть звучати критичні зауваження. Важливо обговорити з дитиною причини її незадоволення, підтримуючи при цьому авторитет вчителя; 

  • П’ятикласнику вже не цікаве навчання само по собі, багатьом в школі цікаво бувати, через велику кількість друзів. Важливо, щоб у дитини була можливість обговорити свої шкільні справи, навчання з друзями в сім ї;                                         

Якщо Вас щось турбує в поведінці дитини, його учбових справах, бажано звернутись за консультацією до вчителя чи шкільного психолога.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Безпека дітей в інтернеті

Дізнайтесь, як уберегти дітей онлайн від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, Інтернет-спілок, сексуального насильства.

bottom of page